در حال بارگذاری ...
 • «کلاه جادویی و مجسمه مسی»

   

  ناشر: عصر داستان

  نویسنده: محمد حنیف

  تعداد صفحه: 256

   

   

  روایت این داستان مربوط به دوران قبل از انقلاب است. شخصیت اول آن جوانی به نام سپنتاست که پس از اینکه پدرش که یک معتاد الکلی بوده، او و مادرش را رها می کند، مورد حمایت خانواده یکی از نمایندگان مجلس قرار می گیرد و با پسر این خانواده که «جاوید» نام دارد، دوست می شود. دوستی ای که برای او گران تمام می شود و مجبور می شود به خاطر دوستش از نامزد خود «مارگریتا» بگذرد و همین موضوع باعث طرد شدن او از جانب مادرش می شود.

  سرآغاز داستان های پیچیده این رمان ورود این دو کارمند وزارت کشور به شهر کودکی شان  است. شخصیت هایی که می خواهند در یک محیط استبدادزده، فساد را در شهرشان کشف کنند اما آن فساد به حدی گسترده است که به فکرشان هم نمی رسد. فسادی که آن دو را در نهایت وادار به یک انتخاب بزرگ می کند، انتخابی که پایانی بسیار شوکه کننده را رقم می زند. نویسنده این کتاب در این اثر با گریزی به داستان ها و اشعار کهن فارسی به مفهوم قدرت و عدالت می پردازد و دغدغه های یک حاکم و آسیب های حکومتی یک جامعه را بررسی می کند.

   یکی دیگر از نکات ویژه کتاب روایت داستان در هر فصل از قول یکی از شخصیت های اصلی داستان است. یعنی در واقع نوع روایت داستان در هر بخش تغییر می کند و از حالت اول شخص به حالت سوم شخص تغییر می کند.


  نظرات کاربران