در حال بارگذاری ...
 • «مقبره سازی هنر فراموش شده»

   

  ناشر: انتشارات نوید شیراز

  نویسنده: امین طالع

  تعداد صفحات:463

   

   

  مقبره سازی کم و بیش یکی از این دست هنرهاست که روزگاری دوران اوج و شکوهش بود و این روزها نیز بطور کامل رو به فراموشی رفته کخ علت آن نیز منسوخ شدن پاره ای باورهای دیرینه است. مصریان اگر مقبره های باشکوه اسرار آمیز می ساختند و جنازه ی فراعنه را مومیایی می کردند، حاصل این باور بود که سلاطین شان فنا پذیرند.

  در کشور ما، در روزگار صفویه که مقبره سازی دوران اوجش را سپری می کرد ریشه در باورهای مذهبی داشت که برای امامان معصوم و اهل بیت و فرزندانشان، حرمتی بسیار قائل بودند و از این روی کوششی در جهت ساخت و ساز مقبره های آنان صورت می گرفت که هم حکم زیارتگاه را داشت و هم عبادتگاه که حاصل جهد و کوشش آن ها در زمینه ی اماکن مذهبی زیبایی بود که برخی کماکان با همان زیبایی باقی ست.

  این کتاب در شش بخش و یک مقدمه نوشته شده است که در فصل  های آغازین به انواع روش های مرسوم دفن در دنیا از روزگار باستان تا زمان معاصر اختصاص یافته است. گونه شناسی مقبره ها با توجه به تنوعی که در طول تاریخ و در فرهنگ های مختلف داشته، طولانی ترین فصل این کتاب محسوب می شود. در فصل آخر نویسنده به معرفی برخی از گورستان های مهم ایران و جهان پرداخته است. رویکرد این کتاب بیشتر گزارشی ست جامع از موضوع با رویکردی تحلیلی و آکادمیک.


  نظرات کاربران