در حال بارگذاری ...
 • حضور انتشارات بین المللی الهدی در 30 امین نمایشگاه بین المللی کتاب
  گوادالاخارا دومین نمایشگاه بزرگ کتاب دنیا

  نماینده گروه انتشاراتی الهدی طبق  توافقاتی که با خانم ماریسول شولتس، رییس نمایشگاه گوادالاخارا در ایام برگزاری نمایشگاه تهران حاصل شد به عنوان اولین ناشر ایرانی، مهمان بخش رایت ، تبادل و ترجمه نشر این نمایشگاه است.

   بازدید از نمایشگاه و مذاکره با نمایندگان کلمبیا درخصوص فروش رایت و یا تبادل کتاب،مذاکره با مدیر groupo planeta  ،مذاکره با مسئولین نشر مکزیک و مذاکره با مسئولان سایت آمازون جهت همکاری درحوزه نشر دیجیتال و فروش الکترونیکی کتب گروه انتشاراتی الهدی دیدارهای از پیش برنامه ریزی شده ای بود که تا کنون صورت گرفته است.

  از جمله موارد پیشنهادی به طرف مکزیکی که با استقبال نیز مواجه شده است تبادل یک کتاب ادبیات داستانی و یک کتاب در خصوص تاریخ و فرهنگ دو کشور است که درصورت نهایی شدن با حضور نویسندگان دوطرف در نمایشگاه سال آتی مکزیک و تهران رونمایی خواهد شد.براساس مذاکرات صورت گرفته و به منظور معرفی ادبیات معاصر ایران به احتمال فراوان سال آینده به دعوت مسئولان نمایشگاه مکزیک یک یا دو نویسنده از کشورمان مهمان این نمایشگاه خواهند بود.

   

  همچنین نشست معرفی نشر بین الملل در روز دوشنبه 8 آذر برگزار و در این نشست خانم رضازاده به معرفی نشر ایران ،موسسه فرهنگی هنری الهدی،آژانس ادبی نوروز و طرح های حمایتی تاپ و گرند پرداختند.تعداد کتاب های چاپ و ترجمه شده در ایران و همچنین طرح های حمایتی، مورد استقبال و تعجب حاضران ،خصوصا مترجمان قرار گرفته بود که توسط مدیر آژانس ادبی نوروز به سئوالات ایشان جهت همکاری پاسخ داده می­شد.در این نشست علاوه بر مترجمان و علاقمندان مکزیکی نمایندگان کشورهای نروژ،هلند،اسپانیا و بلژیک نیز حضور داشتند.

  لازم به ذکر است گوادالاخارا از لحاظ جمعیت و فعالیت های اقتصادی و فرهنگی دومین شهر مهم مکزیک است. جایگاه این شهر از نظر فرهنگی بسیار بالا و مرکز فرهنگی مکزیک محسوب می شود و به همین دلیل نمایشگاه بین المللی کتاب مکزیک که  از سال ١٩٨٧ شروع به فعالیت کرده و از آن پس هر ساله به مدت ۹ روز در ماه نوامبر برگزار می شود در این شهر برگزار می­گردد. سالن های رایت کتاب، بین الملل ونشستهای تخصصی،داخلی و فروش کتاب، دیجیتال و کودک و نوجوان بخش های مهم نمایشگاه را تشکیل می­دهند.

  تأکید این نمایشگاه بر فرهنگ و ادبیات اسپانیولی است و از همین رو هر ساله یکی از کشورهای جهان که حداقل بخشی از مردم آن به این زبان سخن می گویند به عنوان مهمان افتخاری انتخاب شده و مسئولان آن به معرفی ویژگی های فرهنگی و ادبی کشور خود می پردازند.  

   در سی­امین دوره این نمایشگاه بیست و سه کشور اسپانیایی حضور دارند و مهمان افتخاری آن کشورهای آمریکای لاتین­ می­باشند. نمایشگاه کتاب گوادالاخارا قطب عرضه کتاب های ناشران اسپانیایی زبان محسوب می شودوهر ساله ۱۷ هزار ناشر، نویسنده، کتابدار و کتاب فروش از بیش از ۴۰ کشور جهان در این نمایشگاه شرکت دارند ودر حدود ۶۰۰ هزارنفراز آن بازدید می کنند.به ادعای مسئولان نمایشگاه  این نمایشگاه بعد از نمایشگاه کتاب فرانکفورت بزرگترین نمایشگاه کتاب در جهان است به طوریکه بیش از ۳۰۰۰ برنامه مختلف برای ناشران ، بازدیدکنندگان و کتابدوستان دارد.  میزگردها، سمینارها ، کنفرانس های مختلف برای ناشران و نویسندگان، جوایز ارزنده ادبی، ارایه برنامه های آکادمیک از سوی دانشگاه گوادالاخارا و جلسات کتابخوانی از جمله برنامه های این رویداد مهم فرهنگی است. همچنین به بخش کودک که از سال ۱۹۷۸ به این سو فعال گردیده۴ هزارمتر مربع فضای نمایشگاهی اختصاص یافته است. کودکان و نوجوانان­ می توانند در کارگاه های نقاشی و داستان نویسی شرکت کنند، اجراهای مختلفی را ببینند، در نشست های کتابخوانی حاضر شوند و یا به مطالعه بپردازند.

  سی امین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب گوادالاخارا از 26 نوامبر شروع به فعالیت نموده و تا4 دسامبر به کار خود خاتمه خواهد داد.


  نظرات کاربران