در حال بارگذاری ...
 • چاپ کتاب «دیپلماسی فرهنگی ژاپن»

  چاپ کتاب «دیپلماسی فرهنگی ژاپن» نویسندگان: کازو اوگورا ـ الکساندر بوخ مترجم: نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن سفارش: مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی ـ در قالب گزارش فرهنگی

  چاپ کتاب «دیپلماسی فرهنگی ژاپن»

  نویسندگان: کازو اوگورا ـ الکساندر بوخ

  مترجم: نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن

  قطع: رقعی

  58 صفحه

  شمارگان: 100 نسخه

  سفارش: مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی ـ در قالب گزارش فرهنگی

  خلاصه کتاب: هدف اصلی دیپلماسی فرهنگی بهبود تصویر و اعتبار کشور از طریق بخشهای مختلف فرهنگ مانند هنرهای زیبا ،هنرهای نمایشی، آموزش زبان و سنتهای فکری است. نخستین پرسشی که باید درباره دیپلماسی فرهنگی ژاپن بپرسیم این است که «ژاپن میخواهد از طریق دیپلماسی فرهنگی چه تصویری از خود در جهان ارائه کند؟»

  بررسی دیپلماسی فرهنگی ژاپن در نیم قرن گذشته مشخص می سازد این پدیده روندی تکاملی را طی کرده است. هدف دیپلماسی فرهنگی ژاپن همواره برطرف کردن تصویر منفی این کشور بوده است. البته شاید بهتر است بگوییم، تلاش کرده تصورات نادرست درباره ژاپن در کشورهای خارجی را «اصلاح» کند. پیام اصلی دیپلماسی فرهنگی ژاپن این بوده که «ژاپن تغییر کرده است» یا «ژاپن آن چیزی نیست که ممکن است شما فکر کنید». امروزه ژاپن باید به فراتر از الگوهای سنتی دیپلماسی فرهنگی بیندیشد. این کشور باید با سنت های فرهنگی خود که زمانی مورد افتخار آن بوده اند، با اعتماد به نفس بیشتری مواجه شود و آنها را به صورت گسترده تر و عمیق تر به دیگر کشورها معرفی کند. این کار نه برای ارتقای تصویر ژاپن در خارج از کشور، بلکه باید برای غنی سازی فرهنگ و جامعه بشری و حفظ صلح جهانی و تنوع فرهنگی باشد.


  نظرات کاربران