در حال بارگذاری ...
 • الهدی با «مختوم قلی» به دیار باقرخان می رود


  انتشارات الهدی با تازه ترین آثار خود از جمله «گزیده دیوان مختوم قلی فراغی»، میهمان نمایشگاه استانی کتاب تبریز می شود.

  به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین المللی الهدی، این گروه انتشاراتی با 43 عنوان کتاب از آثار منتشر شده خود طی 5 سال اخیر، در نمایشگاه کتاب استانی در آذربایجان شرقی شرکت می کند. «گزیده دیوان مختوم قلی فراغی» به دو زبان فارسی و ترکمنی و در دو قطع وزیری و جیبی از جمله آثار منتشر شده الهدی در سال 1393 است که به همراه 42 عنوان دیگر به زبان های عربی، انگلیسی، اردو و فرانسه در این نمایشگاه عرضه می شود. 

  «گزیده دیوان مختوم قلی فراغی» که ویژه گویش ترکمن به طبع رسیده، در بخش هایی چون سخن آغازین، حرفی از شرحی بی نهایت، اشعار، معنی لغات و شرح اصطلاحات عرفانی، فرهنگ اعلام و منابع و ماخذ منتشر شده و اشعار مختوم قلی را به زبان ترکمنی و با ترجمه فارسی در خود جای داده است.

  مختومقلی بزرگترین شاعر ترکمن است که شعر و سخن خود را در خدمت اعتلای اندیشه های اخلاقی، عرفانی و اجتماعی قرار داده است. یکی از ویژگی های شعر و سخن مختوم قلی، خردگرایی اوست؛ از این منظر میتوان او را با رودکی، فردوسی و ناصرخسرو مقایسه کرد که هر سه از شاعران خردگرا و بزرگ ایران هستند.

  جایگاه والای این شاعر ملی ترکمن باعث شده تا در سطح جهانی نیز فرهیختگانی همچون برتلس، الکساندر شودزکو، آ.ن ساموئیلیوویچ، نیکلای تیخاتوف و آرمینوس هرمان وامبری در مورد وی به نیکی اظهار نظر کنند.

  «چهار عنصر بیدل» بازنوشته ای از سیدضیاء­الدین شفیعی، مجموعه داستان­ های انتقادی «جوا چوا حوا خوا» نوشته زینب برخورداری، «روی ماه خداوند را ببوس» و «استخوان های خوک و دست های جذامی» نوشته مصطفی مستور با ترجمه روسی، لوح فشرده مجموعه 5 جلدی آموزش زبان فارسی (آزفا) از دکتر یدالله ثمره، از دیگر آثار ادبی منتشر شده توسط الهدی است که در دویست و شصت و چهارمین نمایشگاه کتاب استانی در تبریز ارائه می شود.

  همچنین کتاب های «انقلاب در مصر» نوشته حجت الاسلام سید هادی خسروشاهی، «نگاشته هایی در باب تاریخ، زبان و فرهنگ ایران زمین» نوشته مرحوم دکتر سیروس ایزدی، «جریان های تصوف در آسیای مرکزی» نوشته احمد پاکتچی، «فرهنگ و تمدن در آفریقا» نوشته محمدرضا حاتمی، «فرهنگ سنتی چین» از چانگ چی جین و ترجمه علی محمد سابقی، «اسلام هراسی در غرب» نوشته محمدرضا دهشیری،«قلعه ها و دژهای ایرانی» اثر ژان کلود ووآزن به دو زبان فارسی و انگلیسی و با تصاویر وی و با ترجمه مریم چهرقان، «اطلس شیعه» از رسول جعفریان و «امام خمینی و انسان سازی» نوشته دکتر محمدرضا وصفی با ترجمه عربی، «مردم سالاری دینی» از محمدباقر خرمشاد با ترجمه انگلیسی و « نوبهار جان و دل» مجموعه بیانات مقام معظم رهبری پیرامون حج به سه زبان عربی، انگلیسی و اردو از مجموعه آثار الهدی در نمایشگاه کتاب تبریز است.

  حضور الهدی در نمایشگاه های کتاب استانی از دوم شهریورماه سال جاری با شرکت در نمایشگاه کتاب استان همدان آغاز شد و پس از شرکت در نمایشگاه کتاب در استان های زنجان و اصفهان هم اکنون در نمایشگاه کتاب استان مرکزی (اراک) حاضر است.

  موسسه بین المللی الهدی از هفتم تا سیزدهم مهرماه در دویست و شصت و چهارمین نمایشگاه کتاب استانی میهمان آذربایجان شرقی و مردم فرهنگ دوست تبریز است.


  نظرات کاربران